İKARİAM FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İKARİAM FORUM

İkariam Online Oyununun İlk ve En Büyük Destek Forumuna Hoşgeldiniz, İkariam, İkariam Forum, İkariam Hileleri, İkariam Eklentileri

Kayıt OlAnasayfaLatest imagesGaleriAramaGiriş yap

SON KONULAR

EN AKTİFLER

EN SEVİLENLER

Paylaş | 

Fifa 2008

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
mehmet
Trial Moderatör
Trial Moderatör
mehmet

Erkek Burç Aslan Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 201
Rep Rep : 2
Puan Puan : 48
Yaş Yaş : 30
Meslek Meslek : Öğrenci
İsim İsim : Mehmet Alp

Fifa 2008 Empty
MesajKonu: Fifa 2008   Fifa 2008 EmptyÇarş. Mart 26, 2008 11:35 pm

Fifa 2008 1124
Futbol artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Yeni nesli oyunlardaki çekişmelerde kızışmış durumda. Konami ile EA’in kim daha iyisini yapıyor çekişmeleri oyuncuların fifa, pes tartışmaları da bunun en önemli kanıtı. Aslında bu çekişme bir çok oyun arasında geçen tartışmalardan biri, daha önce de metal gear - splinter cell, age of empires 2 - starcraft gibi oyunların fanlarının yıllar süren mücadelesi hala devam ediyor beklide.

Ama unutmamak gerekir ki pes in konsollarda ve pclerde süren üstünlüğü söz konusuydu fifa nın ise ilk ele avuca sığar futbol oyunu olması, oyuncuların beklide ilk gol zevkini fifa da tam anlamıyla yaşamış olması onu ayrı bir yere getiriyor. İki firmadan EA hamlesini yaptı ve artık konami’yi beklemeye başladı. Bize de yapılan yenilikleri incelemek düşüyor.

ARA PASI, ŞUT VE GOLLLL

Oyun çıktığı ilk günlerde tesadüf eseri elime geçti. Ve bende detaylı bir incelme fırsatı buldum. İlk olarak oyunun menüsü standart fifa menüleri gibi sırayla tüm yenilikleri ayrı ayrı incelemekte yarar var ilk olarak.
Kick off: Bu seçenek hemen maça başlamak için eski fifalarda da bulunuyordu. Ama 2008 burada iki ayrı seçenek ile karşılaşıyoruz. Bunlar BE A PRO ve ZONE PLAY.. Bunlar arasında fifa nın beklide en büyük kozu be a pro göze çarpıyor. Bu yeni oynanış şeklini ayrı olarak ele almak istiyorum.

FUTBOL UN SIRLARI

Be a pro yu kısaca ve net olarak anlatmak gerekirse: Takım içersinden sadece bir kişiyi yönlendirme olarak tanımlanabilir. Oyuna başlamadan önce kadrodan bir kişi seçiyorsunuz ve oyun boyunca sadece o oyuncuyu yönlendiriyorsunuz. İlk başlarda bana kötü bir fikir gibi gelmiş olsa da oynadıkça gerçekten futbolun kolay olmadığını anlamanızı sağlıyor. Örnek olarak: bir defans oyuncusu seçmiş iseniz markaj yaptınız kişinin etrafında olmanız ona top oynamamanız gerekirken aynı zamanda da ofsayt bozmamaya adam kaçırmamaya dikkat etmeliniz. Orta saha oyuncusuyum derseniz iyi pas atmalı boşa kaçmalı, kaçan forvetleri iyi gözlemeliniz. Bana kalırsa be a pro özelliğinin en zor olan mevkisi ise forvet. Sürekli koşmalısınız, boşa kaçmalı çapraz koşular yapmalı, nerelerden şut atacağınızı iyi hesaplamalısınız.
Benim aklıma gelen ilk soru ise tek oyuncu ile oynarken takım arkadaşlarımızın yapay zekasının nasıl olacağı olmuştu, açıkçası çok umutlu değildim. Ama Fifa bunun altından kalkmayı başarmış gibi duruyor. Eğer boşta iseniz mutlaka pas alıyorsunuz. Bu sizi yanıltmasın bazen takım arkadaşlarınız öyle bencil davranıyorlar ki ekran karşısında PAS ATSAN GOL ATICAM BEE.. diye bağırmaktan alıkoyamıyorsunuz kendinizi.

Be a pro nun bir diğer güzel özelliği ise maç sonunda oynadığınız oyuncunun istatistiklerini çıkartıyor olması. Bunlar kaç kere topla buluşmuş, kaç pas atmış, kaçı isabetli kaçı top kaybı, kaleyi bulan şut oranı hatta topun sizde kaç dakika durduğuna kadar bir çok bölümler var, bu oranlara göre ise oyuncunuz puan alıyor ve özellikleri artıyor.

Sonuç olarak be a pro futbol oyunlarında yeni bir özellik ve tabi ki hataları var ama hatalarına rağmen insanı oyuna bağlayabiliyor. Size futbolun kolay bir oyun olmadığını anlatıyor.

ZONE PLAY: Be a pro ile aynı mantığa sahip olan zone play de ise defans, orta saha veya forvet mevkilerini yönetiyorsunuz. Tek farklı yanı 2, 3 yada 4 oyuncu yönlendirmeniz. Eğer defansı seçerseniz sadece defansı yönetirsiniz, forveti seçerseniz sadece forveti..

TURCELL SÜPER LİG HİÇ BİTMESİİNNN

Oyun menülerine devam edecek olursak İkinci seçeneğimiz game modes burada ise Be a pro co op season seçeneğinden Be A Pro özelliğini sezonluk olarak yaşayabilirsiniz. Game mode un ikinci alt seçeneği ise manager mod, adında anlaşıldığı gibi maneger olarak oyuna başlayabilirsiniz. Bence gereksiz bir seçenek tam anlamıyla menegerlik zevkini yaşamak isteyenler zaten FM, CM gibi oyunlara kendilerini yeterince veriyorlar. Tek farklı yönü ise isterseniz maçı kendiniz oynamanız.
Gelelim oynayabileceğimiz bize kupa zevkini yaşatabilecek Turnuva moduna bu moda 24 ülkenin ligleri ve kupaları bulunuyor. Bunlar arasında tabi ki Türkcell süper lig de bulunuyor. Tamamen yeni kadrolar (son anda yapılan transferler hariç), Fifa nın vazgeçilmezi olan ve beklide pes den her zaman önünde olması sağlayan lisans haklarını ile karşımıza çıkıyor. Türkiye kupası ve ligini sorunsuz bir şekilde oynamazı sağlıyor.

Bu menü de işe yarar gene fifa ya yeni eklenen Challenger mode: bu yeni özellikte ise görev tarzında örnek olarak bunların arasında 2 sakat oyuncu ile maçı kazan, fair play maçı kazan, Türkcell süper ligi bitir gibi bir çok görev var bu görevler oyunun oynayış süresi bir hayli uzatıyor. Sıkıldığınızda oynayabileceğiniz bir özellik.

Menü kısmını özetlemiş olduk bunlara ek olarak standart alıştırma oyunu bulunuyor.

TUTMAMIŞ AYARLAR

Fifa nın bence yapmayı başaramadığı en büyük eksiği oynaşı olmuştu. Kolay goller sıradan oynayışı Fifa yı benden her zaman soğutmuştur. 2008 de ise bu eksiğini oyunun oynaşını biraz zorlaştırarak çözmeyi istemiş gibi görünüyor. Artık vurduğunuz her şut kaleyi tutmuyor ve her ortaya kafa vuramıyorsunuz, ama gene de rahat ve akıcı bir oynayış sunmuyor size hatta bazen öyle anlar geliyor ki oyundan soğuyorsunuz.
Oyunda yıldız oyuncuların özel hareketleri de bulunuyor. Ufak hoş detaylar bunlar tabi ki.

GRAFİKLER GRAFİKLER NEREDE GRAFİKLER ?

Oyunu kurdum Yeni nesil bir oyun oyduğunu da düşünerek grafik ayarları ilk olarak 800x600 olarak açtım ve gerçekten büyük bir hayal kırıklığını uğradım, aslında gözlerime inanamadım diyebilirim. Grafikler hiç göz okşamıyor hatta vasatın altında diyebilirim. Ardından 1024x768 de açtım ve hala gerçek manada bir artış söz konusu değildi. Ancak 1280 ve üzeri çözünürlükler tam manası ile grafikler kendine gelmeye başlamıştı ama hala yeterli değildi. Yazının şu kısmına kadar karşılaştırma yapmak istemiyordum ama bir karşılaştırma yapılması gerekli ise pes 5 in bile grafikleri daha iyi diyebilirim.

Grafiklerde yeni bir özellik ise tekrarlarda blur effect in kullanılmış olması buda sanki grafiklerin keskin detaylarını biraz olsun yumuşatmak için kullanılmış. Grafik kategorisinde ekleyebileceğimiz stadyumlar ise her zaman ki gibi bire bir olarak yapılmış bu fifanın belki de yine en önemli artısı özellikle alisamiyen stadyumu birebir olarak yapılmış.

Orijinal sesler

Oyunda en çok hoşuma giden sesler oldu. Belki de sesler değil tezahuratlar oldu. Seçtiğiniz takımıma göre birebir kullanılan sesler bulunuyor bunlar arasında Türkiye liglerinden tamamen Türkçe seslerde bulunuyor.

Oyunun sistem gereksimleri ise:
1. 3 GHz (1. 5 GHz Windows Vista)
256 Megabytes RAM (512 MB Windows Vista)
DirectX 9. 0c en az 64 mb ekran kartı

SONUÇ OLARAK FİFA 2008:

Sonuç olarak fifa 2008 söylentilere ve atışmalara rağmen kendisine yeni oyun modlarından başka bir şey katamamış gibi görünüyor. Özellikle grafikler beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Gerçek sesler özelliklede Be A Pro özelliğinin mutlaka denemesini tavsiye ediyorum. Gerçekten oyuna bağlamayı biliyor.
Hatalarına rağmen biraz daha gerçekçi bir fifa yeni özellikleri ile pes 2008 gelene kadar futbol düşkünlerini idare edebilir..

Peki kimlere öneriyoruz:
Oyunu tavsiye ettiklerimiz: Tabi ki fifa fanları, Tek kişi ile oynamanın zevkini tatmak isteyenler, lisans olayına önem verenler, Denizden futbol çıksa yerim diyenler.
Oyunu tavsiye etmediklerimiz: Ben pes den başkasını oynamam diyenler

Oyunsuz kalmayın..
Misafir
Misafir
Anonymous

Fifa 2008 Empty
MesajKonu: Geri: Fifa 2008   Fifa 2008 EmptyPerş. Mart 27, 2008 12:02 am

Fifa 2008 1124
saol tskrler... flower
imparator07
Taş Atıcı
Taş Atıcı
imparator07

Erkek Burç Ikizler Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 75
Rep Rep : 0
Puan Puan : 0
Yaş Yaş : 27
İsim İsim : Ahmet

Fifa 2008 Empty
MesajKonu: Geri: Fifa 2008   Fifa 2008 EmptySalı Mayıs 20, 2008 10:51 am

Fifa 2008 1124
saol
http://emperorstars.tr.gg
ultrAslan_55
Okçu
Okçu
ultrAslan_55

Erkek Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 285
Rep Rep : 1
Puan Puan : -22
Meslek Meslek : öğrenci

Fifa 2008 Empty
MesajKonu: Geri: Fifa 2008   Fifa 2008 EmptyÇarş. Haz. 25, 2008 8:18 pm

Fifa 2008 1124
arkadaşlar fifa 2008 de hareket nasıl yapılıyo yaa,

bu arada paylaşım için saol
ßy Emre
Gyrokopter
Gyrokopter
ßy Emre

Erkek Burç Balık Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 532
Puan Puan : 1237
Yaş Yaş : 29
Nerden: Nerden: : Yer Versene Kardeşim Maşallah Saygısızlıkta Diz Boyu :)
İsim İsim : Dr Emre

Fifa 2008 Empty
MesajKonu: Geri: Fifa 2008   Fifa 2008 EmptyPerş. Tem. 24, 2008 1:21 pm

Fifa 2008 1124
fifa 08 çok güsel bi oyun
http://ikariam.fanforum.biz
ßy Emre
Gyrokopter
Gyrokopter
ßy Emre

Fifa 2008 Empty
MesajKonu: Geri: Fifa 2008   Fifa 2008 EmptyPerş. Tem. 24, 2008 1:21 pm

Fifa 2008 1124
shift ile yapılıyo
ßy Emre
Gyrokopter
Gyrokopter
ßy Emre

Fifa 2008 Empty
MesajKonu: Geri: Fifa 2008   Fifa 2008 EmptyPerş. Tem. 24, 2008 1:22 pm

Fifa 2008 1124
c ile yapılıyor
Zorbey_Vuslat
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Zorbey_Vuslat

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 820